Łączna liczba wyświetleń

Obserwuj mnie :)

poniedziałek, 18 maja 2015

Cellulit - czyli skąd to się wzięło?dlaczego ja? i jak to zatrzymać?

Cellulit – czym jest, skąd się bierze i dlaczego tak ciężko się go pozbyć? Wiele z nas zadaje sobie te pytania patrząc na swoją pupę i uda w lustrze. 
Cellulit (włóknisto-stwardnieniowe zwyrodnienie tkanki tłuszczowej) to powiększone komórki podskórnej tkanki tłuszczowej zawierające zbędne produkty przemiany materii, które uciskają naczynia krwionośne i limfatyczne powodując obrzęk, a następnie stwardnienie i zwłóknienie tkanki tłuszczowej.
Nasz TKANKA PODSKÓRNA zbudowana jest z komórek tłuszczowych adipocytów, tworzących mikrozraziki. Mikrozraziki skupiają się i łączą w kuliste zraziki. Pomiędzy zrazikami znajduje się tkanka łączna tworząca przegrody. W przegrodach przebiegają naczynia krwionośne, nerwy. Adipocyty gromadząc tłuszcz powiększają się, więc zraziki zwiększają się i uciskają tkanką łączną przegrody (uciskają naczynia krwionośne i nerwy). Następuje wzrost ciśnienia krwi tętniczej, utrudniony odpływ krwi i zbędnych produktów przemiany materii. Ucisk włókien nerwowych przez zraziki powoduje bolesność miejsc dotkniętych cellulitem.
Cellulit to nie tylko defekt kosmetyczny, ale przewlekły proces zapalny – wielotkankowe zaburzenie, obejmujące podskórną tkankę tłuszczową, tkankę łączną, obwodowy układ limfatyczny i krwionośny.

Rodzaje cellulitu

 1. Postać twarda- występuje u młodych kobiet, regularnie ćwiczących i sprawnych fizycznie; tkanka podskórna jędrna, nie zmienia się wraz ze zmianą pozycji ciała. Ściśnięcie fałdu skóry uwidacznia cellulit. Często występują rozstępy.
 2. Postać miękka(wiotka)- występuje u kobiet mało aktywnych fizycznie, słabe napięcie i wiotkość mięśni; często u kobiet, które gwałtownie schudły, każda zmiana pozycji ciała ujawnia cellulit (objaw skórki pomarańczowej). Na powierzchni skóry widoczne są nierówności, skóra jest wiotka i słabo napięta.
 3. Postać obrzękowa- najcięższa postać, charakteryzuje się ze wzrostem objętości kończyn dolnych, powstawaniem obrzęków, skóra kończyn jest chłodna, blada i cienka, występuje uczucie ciężkości i bolesności nóg. Duża przepuszczalność naczyń krwionośnych, występują wysięk i obrzęk. Pojawiający się obrzęk jest miękki i ciastowaty, po ucisku palcem pojawia się zagłębienie które nie znika.Intensywnie rozszerzone naczynia krwionośne przy stopach i kostkach.
 4. Postać mieszana- najczęściej spotykana; u jednego pacjenta występują wszystkie objawy cellulitu (cellulit twardy, wiotki i obrzękowy).
Dodatkowo wyróżniamy 2 rodzaje tzw. fałszywego cellulitu, który ujawnia się wizualnie ale nie jest wywołany procesem zapalnym podskórnej tkanki tłuszczowej.
 1. Cellulit fałszywy wrodzony- budowa kostna miednicy kobiecej, miednica szersza niż barki.
 2. Cellulit fałszywy nabyty- wybrzuszenie górno-zewnętrznej części uda poprzez ucisk tkanki tłuszczowej wiotkim i opadającym mięśniem pośladkowym.

Diagnostyka cellulitu

Test uciskowy – łapiemy fałd skóry
 •  0 stopień cellulitu- (cellulit lekki): zmiany występują w tkance podskórnej. W pozycji leżącej skóra jest gładka, wydaje się jędrna i sprężysta. Zmiany widoczne są gołym okiem jedynie w pozycji stojącej. Występują wtedy niewielkie nierówności, zauważymy je także uciskając skórę palcami.
 • I stopień- (cellulit średni): nawet na leżąco dostrzegamy nierównomiernie rozłożoną tkankę tłuszczową. W tym stadium tkanka łączna jest już stwardniała i uciska włókna nerwowe, co powoduje zwiększoną wrażliwość na ból. Natomiast gdy powstaje obrzęk, włókna którymi otoczone są adypocyty mnożą się zarówno liczbowo jak i objętościowo, co powoduje przemianę podskórnej tkanki tłuszczowej i zakłócenia w mikrokrążeniu.
 • II stopień- (cellulit ciężki): w każdej pozycji widoczne są grube złogi komórek tłuszczowych oddzielone głębokimi bruzdami. Oddzielenie kolagenu od włókien siatkowych powoduje powstawanie mikrogrudek. Mikrogrudki są guzkowate i zaokrąglone, mikroskopijnej wielkości, otoczone torebką włókien kolagenowych. Grudkowata skóra wygląda jak kalafior (wyczuwalne grudki w głębszych warstwach).
 •  III stopień- (cellulit ciężki – makrogrudki): widoczny w każdej pozycji. Makrogrudka, zwana „grudką cellulitu”, powstaje, gdy mikrogrudki łączą się ze sobą. Podskórne grudki są bolesne, szczególnie przy ucisku.
KILKA SPOSOBÓW NA CELLULIT
Basen
Jest formą aktywności fizycznej więc podlega pod punkt wyżej. Do tego woda opływa całe ciało i masuje, dzięki temu skóra jest jędrniejsza i bardziej elastyczna. Zimna woda pobudza dodatkowo układ krążenia (obrona organizmu przed wyziębieniem) jak i jest świetną alternatywą dla osób, które nie mogą obciążać kręgosłupa i stawów (jak ma to miejsce w tradycyjnym fitnessie). 

Sauna
Sauna jest świetnym rozwiązaniem, kiedy brakuje pomysłu na trening lub chcemy się aktywnie zrelaksować. Pobudza układ sercowo-naczyniowy, a zmiany temperatury (gorąca sauna - zimny prysznic) działają na skórę niczym masaż. 

Unikaj soli
Sól zawiera sód. Sód i potas reguluje ilość gromadzonej wody w komórkach. Obecnie nasze menu zawiera nadmiar soli, przez co mamy tendencję do gromadzenia wody i toksyn w organizmie. Nadwyżka sodu w organizmie będzie przyczyniała się do oporniejszego spalania tkanki tłuszczowej jak i prawdopodobieństwa wystąpienia cellulitu. Ktoś może powiedzieć jak to nie solić ? Przecież sód jest niezbędny do prawidłowej pracy organizmu. Owszem, ale dostarczamy już odpowiednią ilość wraz ze zjadanym pokarmem i nie trzeba dodatkowo solić :)
Jeśli nie możesz obyć się bez soli spróbuj alternatywny dla niej np. pieprzu cytrynowego.

Witamina C i krzem
Witamina C stymuluje produkcję kolagenu, dzięki temu skóra jest gładka i jędrna. Stąd swoją popularność zyskały "zastrzyki kolagenowe", które aplikuje się pod skórę. Witaminę C znajdziesz w truskawkach, owocach cytrusowych, ziemniakach.
Krzem jest pierwiastkiem, który sprzyja elastyczności skóry i zapobiega powstawaniu cellulitu. Znajdziesz go w kaszach, bananach i owocach morza. 

Pij wodę

Często mało doceniany punkt.Odpowiednie nawodnienie organizmu jest podstawą w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Świetnym przykładem może być to, że człowiek bez jedzenia jest w stanie przeżyć kilkanaście dni podczas gdy bez wody tylko kilka...
Działanie wody w walce z cellulitem działa na kilku płaszczyznach. Odpowiednie nawodnienie organizmu przyspiesza wydalanie toksyn z organizmu. Po prostu komórka chętniej wyzbywa się zbędnych resztek wraz z wodą. To samo dotyczy spalania tkanki tłuszczowej. Zupełnym minimum jest wypijanie 1,5l wody dziennie. Jeśli trenujesz dodatkowa ilość wody (w zależności od intensywności i długości treningu). Błędem jest wliczanie do bilansu wypijanej wody kawy czy herbaty, które mają działanie odwaniające.

To by było na tyle,choć wiem,że znajdują się i tacy co wychodzą z innego założenia:

5 komentarzy:

 1. Chętnie poszłabym na basen bo cellulit mam niestety :'(

  OdpowiedzUsuń
 2. Przydatne informacje. Na pewno odloze różne soki i będę pić wodę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę koniecznie częściej chodzić na basen :)

  OdpowiedzUsuń
 4. niesamowicie przygotowany post. blog zapowiada się ciekawie. obserwuję i będę często odwiedzać :')
  czas wybrać się na basen! :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Przydatne informacje! Smieszny obrazek :D

  OdpowiedzUsuń

Post był interesujący?Zostaw coś po sobie ;)